بازگشت همه به سوي اوست

با عرض تسليت به خانواده محترم و جامعه فرهنگي تالش اعلام مي دارد؛ در سوگ درگذشت زنده ياد حسين دولتي از سوي انجمن تالشان مقيم تهران(خانه تالش) مراسم بزرگداشتي در روز جمعه هفتم مهرماه از ساعت 16 الي 17:30 در مسجد الرسول محله سعادت آباد تهران برگزار مي شود. لذا از همه فرهنگ دوستان گيلاني و تالشان مقيم تهران دعوت مي شود در مراسم يادبود اين عزيز از دست رفته شركت نمايند. 

شايان ذكر است حسين دولتي از شخصيت هاي فرهنگي و اجتماعي تالش بودند كه در اوايل انقلاب مدتي به سمت سرپرست فرمانداري تالش خدمت نمودند و عمري را نيز در جهت اشاعه فرهنگي قوم تالش گذراندند.


 ايشان اهل پره سر از توابع شهرستان رضوانشهر بودند كه در تهران سكونت داشته و درهيئت مديره انجمن تالشان مقيم تهران ( خانه تالش ) نيز عضويت داشتند. حسين دولتي كه چهره اي آرام و متين بود، در روز سهشنبه 21 شهريورماه سال جاري بر اثر بيماري جان به جان آفرين تسليم كرد. مراسم سوم و هفتم آن مرحوم نيز در مسجد شرفي شهر پره سر در روز جمعه 24 شهريور ماه برگزار گرديد.

روابط عمومي انجمن تالشان مقيم تهران ( خانه تالش )

روابط عمومي گاهنامه نسيم تالش ( خبرنامه داخلي انجمن )

روابط عمومي هفته نامه شريف


منبع : هفته نامه شریف


برچسب‌ها: حسین دولتی, هفته نامه شریف
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه پنجم مهر 1391 و ساعت 0:44 |
شادروان حسین دولتی اولین فرماندار پس از انقلاب تالش به دلیل بیماری و در حین عمل جراحی در یکی از بیمارستانهای پایتخت درگذشت . وی از فعالان فرهنگی تالش و از اعضای اصلی هیئت مدیره انجمن تالشان مقیم تهران (خانه تالشان تهران )بود و یکدوره نیز کاندای نمایندگی تالش بود .دولتی انسانی بامنش واخلاقمند بود .مجلس ترحیم ان شادروان روز پنجشنبه ۲۳ شهریور در مسجد حاج سید محمود شرفی پره سر با حضور بینظیر اهالی پره سر و حومه برگزار گردید . در مجلس ترحیم وی هنرمندان تالش از تهران -فومن-تالش و اسالم و رضوانشهر وماسال - رشت  - آستارا حضور داشتند .
از چهره های سیاسی نیز عسگر اسلامدوست -سید مجتبی عرفانی و محمود شکری نمایندگان ادوار تالش شرکت داشتند . نعمت ا. اصلانی پسر خاله مرحوم دولتی نیز حاضر بود .
سیمای پره سر این ضایعه را به مردم شریف پره سر-خانه تالشان مرکز و فرزندان آنمرحوم هومن-هوتن و خانم هاله دولتی وهمسر بزرگوارش تسلیت عرض مینماید .روحش شاد و یادش گرامی باد
سیمای پره سر

بلاگ تالش بزرگ برچسب‌ها: حسین دولتی
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه پنجم مهر 1391 و ساعت 0:40 |

با خبر شدیم که حسین دولتی ، عضو هیئت مدیره و از بنیانگذاران انجمن تالشان مقیم تهران ، در تاریخ 23 شهریور 91 چشم از جهان فرو بست . و در میان حزن و اندوه خویشاوندان و انبوهی از دوستان ، در زادگاهش پره سر به خاک سپرده شد .

 شادروان حسین دولتی از فعالان  پیشکسوت عرصه اجتماعی و فرهنگی تالش بود و چند سالی نیز در اوایل انقلاب به عنوان فرماندار انقلابی با صداقت   به تالش خدمت کرد .

هیئت مدیره و اعضاء موسسه تالش شناسی ضایعه ناگهانی در گذشت آن سعید فقید را به خانواده ایشان تسلیت می گوید.

منبع

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه پنجم مهر 1391 و ساعت 0:35 |

كيوان اسدپور ظهر امروز در حاشيه مراسم رژه خودرويي ستاد حوادث غيرمترقبه آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با ابراز رضايت از عملكرد هلال احمر و اعضاي ستاد حوادث غيرمترقبه اين شهرستان در مقابله با حوادث سيل گذشته در اين منطقه مرزنشين اظهار داشت: هلال احمر مسئول‌ترين مرجع در ارائه خدمات امدادي است و بيشترين نقش را در كاهش اثرات بلاياي طبيعي دارد.
وي نقش امدادگران هلال احمر در اين حوادث را بسيار مؤثر و پررنگ خواند و تصريح كرد: با توجه به اينكه ايران يكي از 10 كشور حادثه‌خيز دنياست، براي مقابله و تسريع در زمان بحران و حوادث بايد آموزش‌هاي لازم امدادي به مردم ارائه شود.
اسدپور بهبود نظام امداد و كمك‌رساني را متضمن انسجام خدمات دانست و با تأكيد بر آمادگي همه جانبه مديريت بحران و ستاد حوادث غيرمترقبه آستارا در مقابله با حوادث احتمالي افزود: عدم هماهنگي‌هاي در كمك‌رساني پس از حادثه مشكلاتي را در نحوه خدمات‌رساني ايجاد مي‌كند.
وي برنامه‌ريزي اصولي و ايجاد مانورهاي مستمر را مورد تأكيد قرار داد و اظهار داشت: بايد با انجام اين مانورها آمادگي خود را براي مقابله با حوادث حفظ كرده و افزايش دهيم.
فرماندار آستارا مديريت بحران را در كنترل تلفات ناشي از بلاياي طبيعي بسيار مؤثر خواند و تصريح كرد: بايد در كنترل تلفات در حوادث و شرايط حساس با ايجاد مديريت واحد و ستاد مركزي با بحران‌ها مقابله شود و آموزش‌هاي لازم به مديران و نهادهاي مربوطه افزايش يابد.
وي با اشاره به حادثه‌خيز بودن شهرستان آستارا از نظر تلفات جاده‌اي، سيل و آتش‌سوزي خاطرنشان كرد: شهرستان مرزي آستارا از نظر امكانات براي مبارزه با بلاياي طبيعي در سطح قابل قبولي قرار دارد.
اسدپور بر ضرورت اصل آموزش امداد و نجات، پيشگيري قبل از حادثه، مقاوم‌سازي ساختمان‌ها، فرهنگ‌سازي بيمه منازل و مكان‌هاي دولتي، خصوصي و خدمات به‌موقع قبل و پس از حادثه تأكيد كرد.
وي افزود: آموزش نقش مهم و تعيين كننده‌اي در قبل از حادثه دارد و بايد بر اجرايي كردن آن توجه ويژه داشت

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در شنبه بیست و چهارم مهر 1389 و ساعت 23:29 |

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، روح‌الله قهرماني‌ چابك شامگاه ديروز در جمع مديران گيلان در سالن الغدير استانداري قانون طرح هدفمندسازي يارانه‌ها را از مترقي‌ترين قانون خواند.
وي اظهار داشت: دولت در اصل 29 قانون اين قانون مكلف است تا از محل درآمدهاي عمومي هدفمندكردن يارانه‌ها را تحقق ببخشد.
قهرماني‌ چابك با اشاره به اينكه در قانون هدفمندكردن يارانه‌ها بحث يارانه‌ها در صدر است، تصريح كرد: هدفمند كردن يارانه‌ها به معناي حذف آن نيست بلكه تمام اقشار را دربر مي‌گيرد.
وي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها را به نفع تمام مردم دانست و افزود: طرح هدفمندسازي يارانه‌ها رفاه و تامين اجتماعي و برخورداري مردم از اين مقوله را دربر دارد.
استاندار گيلان با اشاره به تعداد خانوارهاي ثبت ‌نام شده گيلان در طرح جمع‌آوري اطلاعات هدفمند كردن يارانه‌ها خاطرنشان كرد: در سال 87 و 89 تعداد 748 هزار خانوار ثبت نام كرده‌اند كه شماره حساب 694 هزار و 924 نفر ثبت شده كه معادل 92 درصد است.
وي با بيان اينكه شماره حساب 90 درصد اين خانوارها تعيين نهايي شده است، اظهار داشت: هدفمندسازي يارانه‌ها استفاده بجا و شايسته از يارانه‌هاست.
قهرماني ‌چابك با اشاره به تعداد پايگاه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات خانوار در گيلان تصريح كرد: 41 پايگاه براي اجراي طرح هدفمندسازي يارانه‌ها در سطح استان سازماندهي شده است.
به گفته وي گيلان در جمع‌آوري اطلاعات خانوارها به عنوان استان نخست شناسايي شده است.
استاندار گيلان در ادامه با گراميداشت هفته دفاع مقدس بيان داشت: ما همواره خود را مديون ايثارگران مي‌دانيم و بر حفظ ارزش‌ها و فرهنگ ناب اسلامي تاكيد داريم.
وي خودكفايي و استقلال امروز ايران را مديون شهيدان و ايثارگران دانست و اظهار داشت: امروز به پشتوانه اين امر قدرت برتر منطقه در دفاع از اراضي خود هستيم.
قهرماني‌ چابك ادامه داد: امروز در علوم و فنون فناوري‌هاي مختلف حرف‌هايي براي گفتن داريم كه تمام آنها ارزشمند است ولي ارزش بزرگ‌تر اين است كه رئيس جمهور در مجامع جهاني و ديار كفر استكبار ندا سر مي‌دهد و قدرت مسلمانان را به رخ مي‌كشد.
وي خدمت به مردم را مهم‌ترين وطيفه مديران عنوان كرد

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه چهارم مهر 1389 و ساعت 15:30 |

به گزارش خبرنگار ايرنا كاظم فلاحي روز شنبه در آيين معارفه رييس جديد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان آستارا افزود: در رشته تئاتر هنرمندان با ذوق و مستعدي در شهرستان آستارا وجود دارد كه از طريق آموزش مي توان چراغ تئاتر اين شهر مرزي و هنرپرور را روشن كرد.
وي با اشاره به قابليت هاي مختلف هنر تئاتر در منطقه به خصوص هنر تعزيه بيان كرد: خوشبختانه هنر تئاتر در مواجهه با گونه هاي منحرف هنري بيشتر سالم مانده است.
وي بر استفاده از ظرفيت هنر تئاتر براي بيان دردهاي جامعه تاكيد كرد و اظهار داشت: با گسترش اجراهاي خياباني ، بايد هنر تئاتر را به ميان مردم برد و ارتباط بين هنرمندان و جامعه را بيشتر كرد.
معاون اداري و مالي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گيلان نيز در اين آيين گفت: تغيير مديريت در بخشهاي مختلف دليل بر كم كاري فرد در حوزه كاري خود قلمداد نمي شود بلكه اين تحول در بسياري از موارد موجب تحولات مثبت مي شود.
اسماعيل شفاعي مديريت را فرصتي براي بروز خلاقيتهاي يك مسوول دانست و افزود: هركسي كه در راس امور قرار مي گيرد ، بايد از اين فرصت نهايت استفاده را براي رفع نيازهاي آن حوزه به كار برد و در كارنامه عملكردش نام نيك از خود به جاي گذارد.
وي از شهرستان مرزي آستارا به عنوان يك منطقه هنرخيز و سرشار از استعدادهاي هنري نام برد و اضافه كرد: با توجه به قدمت فرهنگي ، ظرفيتهاي موجود هنري و مديريت كارآمد ، اين شهرستان به جايگاه واقعي خود در استان و كشور خواهد رسيد.
وي همچنين با اشاره به اجراي مراحل پاياني مجتمع در حال ساخت فرهنگي و هنري اين شهرستان بيان كرد: اميدواريم تا پايان امسال فاز يك اين پروژه بزرگ هنري به بهره برداري برسد و بتوانيم بسياري از دغدغه هنرمندان اين شهرستان را در ايجاد يك فضاي كافي براي ارائه توليدات هنري رفع كنيم.
در اين آيين 'شهروز اژدرنيا' به عنوان رييس جديد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان آستارا منصوب و از خدمات 'مهرزاد ماجدي فر' رياست قبلي اين اداره تقدير شد.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 و ساعت 13:1 |

 

گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، سعيد علي‌الموسوي پيش از ظهر امروز در بازديد فرماندار و اعضاي شوراي تامين اين شهرستان از شهرك صنعتي اظهار داشت: از 20 هكتار مساحت زمين شهرك صنعتي آستارا، 14 هكتار آن به بخش صنعت اختصاص داده شده است و بقيه براي فعاليت‌هاي خدماتي پست‌بانك، رستوران و IT استفاده مي‌شود.

وي با بيان اينكه تا كنون 29 قرارداد با سرمايه‌گذاران در اين شهرك صنعتي منعقد شده و يك واحد صنعتي آن به بهره‌برداري رسيده است، افزود: ديگر سرمايه‌گذاران نيز درصدد نصب ماشين‌آلات، سوله و ديواركشي يا پروانه بهره‌برداري هستند.


به گفته علي‌الموسوي در حال حاضر 21 واحد شهرك صنعتي آستارا فعالند و به ديگر واحدهاي غيرفعال اين شهرك اعلام شده است در صورت عدم فعاليت و طولاني شدن اين روند نسبت به بازپس‌گيري زمين‌هاي شهرك و فسخ قرارداد اقدام مي‌شود.
مدير شهرك صنعتي آستارا با تشريح برنامه‌هاي اين شهرك تصريح كرد: توسعه كيفي و ترميم، احيا و توسعه زيرساخت‌هاي شهرك صنعتي آستارا را در دستور كار خود قرار داده‌ايم.
وي به 19 هزار و 600 مترمربع حجم زيرسازي و آسفالت در شهرك صنعتي آستارا اشاره كرد و گفت: هر جا كه زيرساخت‌ها و امكانات آماده باشد سرمايه‌گذار با خيال آسوده اقدام به سرمايه‌گذاري و توسعه صنعتي مي‌كند و تا كنون در اين زمينه نيز اقدام‌هاي موثري انجام شده است.
علي‌الموسوي خاطرنشان كرد: در حال حاضر زمين‌هاي شهرك براي واگذاري به سرمايه‌گذاران آماده بوده و شهرك صنعتي براي توسعه اشتغالزايي در اين شهرستان آماده همكاري با سرمايه‌گذاران بخش خصوصي است.
فرماندار آستارا نيز در اين بازديد با اشاره به اينكه دولت توجه ويژه‌اي به زيرساخت‌هاي صنعتي و كشاورزي دارد، گفت: با تامين زيرساخت‌هاي شهرك صنعتي آستارا به صورت تكميلي، قابليت‌هاي صنعت و معدن اين شهرستان از رشد و شكوفايي خوبي برخوردار مي‌شود.
كيوان اسدپور با تاكيد براينكه رويكرد تمام مسئولان استان و شهرستان توجه به سرمايه‌گذاري، توليد، اشتغال و حمايت 100 درصدي از صنعت، سرمايه‌گذاري و كارآفريني است، افزود: براي توسعه اشتغالزايي در آستارا بايد زمينه حضور سرمايه‌گذاران را فراهم كرده و شرايطي را ايجاد كنيم كه بخش خصوصي به سرمايه‌گذاري در منطقه ترغيب شود.
وي ادامه داد: شهرك صنعتي آستارا به محل مناسب و امني براي سرمايه‌گذاري صنعتي تبديل شده است و با توجه به اينكه بايد فضايي مطلوب‌تري را براي صنعت‌گران و سرمايه‌گذاران فراهم كرد، اين شهرك نيازمند استقرار تمام امكانات در آن است.
اسدپور به بحث جانمايي شهرك صنعتي اشاره كرد و اظهار داشت: راه دسترسي به اين شهرك سرمايه‌گذاران را راغب به سرمايه‌گذاري كلان در اين شهرك نمي‌كند و با توجه به اين موضوع تعريض و بهسازي راه دسترسي موجود به طرف شهرك و تعيين مسير پيشنهادي جديد در اولويت برنامه‌هاي عمراني اين شهرستان قرار دارد.
فرماندار آستارا درباره عدم راه‌اندازي برخي واحدها در شهرك صنعتي آستارا تصريح كرد: در صورت عدم راه‌اندازي واحدهاي صنعتي قرارداد آنها فسخ شده و اراضي صنعتي به متقاضيان واجد شرايط ديگري واگذار مي‌شود.
به گفته وي افرادي كه در اين شهرك با نام سرمايه‌گذاري و كارآفريني زميني دريافت كرده‌اند اما عملي در راستاي توليد انجام نمي‌دهند بايد به سرعت چاره‌انديشي كنند در غير اين صورت با طولاني شدن اين روند اقدام به بازپس‌گيري زمين مي‌شود.
اسدپور با اشاره به برنامه‌ريزي براي ايجاد شهرك صنعتي بين‌المللي در آستارا اظهار داشت: مرز آستارا يكي از اولويت‌ها براي راه‌اندازي شهرك صنعتي بين‌المللي در منطقه هم‌مرز با جمهوري آذربايجان محسوب مي‌شود و اين اقدام در دستور كار مسئولان ذيربط قرار گرفته است

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در دوشنبه هشتم شهریور 1389 و ساعت 17:14 |

حجت‌الاسلام اسكندر ملائكي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار داشت: امسال 16 روحاني غيربومي و 15 روحاني بومي مبلغ در ماه رمضان به مساجد شهرستان و روستاهاي همجوار براي پاسخگويي برخي شبهه‌ها، احكام، فريضه‌هاي ديني و نيازهاي فرهنگي و مذهبي مردم اعزام مي‌شوند.
وي با اشاره به نقش مبلغان در توسعه و ترويج دين مبين اسلام و تقويت فرهنگ ديني جامعه افزود: مبلغان بايد با پرداختن به مسائل و احكام مورد نياز مردم به‌ويژه در ماه رمضان زمينه ارتقاي فرهنگ ديني و معرفتي آنها را فراهم كنند.
ملائكي تقويت نظام جمهوري اسلامي را از مهم‌ترين وظايف مبلغان ديني عنوان كرد و از مبلغان خواست براي استحكام بخشيدن به پايه‌هاي نظام جمهوري اسلامي گام بردارند.
رئيس اداره تبليغات اسلامي آستارا بر ضرورت عدم بيان مطالب تفرقه‌انگيز توسط مبلغان ديني تاكيد كرد و گفت: بررسي اوضاع فرهنگي جامعه و پاسخگويي به شبهه‌هاي جديد قشر جوانان از جمله مسائلي است كه مبلغان ديني بايد توجه ويژه‌اي به آن داشته باشند.
وي با بيان اينكه جوانان جامعه در تيررس دشمنان قسم خورده قرار دارند، تصريح كرد: با پاسخگويي به شبهه‌هاي جوانان بايد سطح آگاهي آنها را ارتقا داد.
ملائكي به فعال بودن 85 مسجد در آستارا اشاره كرد و افزود: غبارروبي مساجد در آستانه ماه مبارك رمضان آغاز شده است و مردم به‌ويژه جوانان مشتاقانه در اين امر مشاركت دارند.
رئيس اداره تبليغات اسلامي آستارا با تاكيد براينكه دهه نكوداشت مساجد يك حركت مردمي است، خاطرنشان كرد: مراكز و نهادهاي دولتي نقش حمايت‌كننده مردم را به عهده دارند.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه بیستم مرداد 1389 و ساعت 23:3 |

عليرضا كاظمي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت افزود: اين آلبوم موسيقي محلي با رويكرد پيوند بين تالشي‌هاي ايران بوده كه بر اساس اشعار تالشي غرب گيلان با همكاري نوازندگان تهراني و خوانندگي آرمين فريدي اجرا شده است.


وي با بيان اينكه اين نوع موسيقي براي نخستين بار با سازهاي تنبور تالشي اجرا مي‌شود، اظهار داشت: موسيقي تالشي پيش از اين با سازهاي سنتور، تار، سه‌تار و ديگر سازهاي موسيقي ايراني نواخته و اجرا مي‌شد و اين هنرمندان سازهاي موسيقي اصيل تالش را كشف نموده و براساس آنها سازهاي جديد را ابداع كردند.


كاظمي خاطرنشان كرد: در اين موسيقي تنبور به دو صورت دسته بلند و كوتاه كه با صدادهي متفاوت و نزديك به موسيقي و زنگ صداي تالشي ايجاد مي‌كند، نواخته مي‌شود.


مسئول واحد موسيقي حوزه هنري گيلان هدف از اجراي اين نوع موسيقي را پيوند بين تالشي‌هاي مختلف ايران عنوان كرد و گفت: پيوند بين تالشي‌هاي لنكران و تالشي‌هاي گيلان كه به دلايل مختلف از هم فاصله گرفته‌اند از رويكردهاي اين موسيقي است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه ششم مرداد 1389 و ساعت 1:56 |

سعيد حاج فيروزآبادي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا استقرار سيستم مذكور را از برنامه‌هاي جديد گمرك آستارا در سال جاري عنوان كرد.
وي با اشاره به وضعيت ترانزيت كالا از گمرك آستارا اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال 12 هزار تن كالا به ارزش 14 ميليون دلار از گمرك آستارا ترانزيت خارجي (ورودي) شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن صفر درصد و از نظر ارزش 90 درصد كاهش داشته است.
حاج فيروز‌آبادي عمده كالاهاي ترانزيت خارجي ورودي را چوب، فرآورده‌هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، پشم‌شيشه، شمش، مس و ورق‌آهني اعلام كرد.
مدير كل گمرك آستارا افزود: اين كالاها از جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اكراين به مقصد تركيه، عراق و امارات متحده عربي ترازيت شده است.
وي دليل كاهش ترانزيت را بستگي به چند عامل دانست و گفت: اين كاهش بستگي به قراردادهاي خارجي از جمله كشور آذربايجان براي خريد كالا از كشور مبدأ دارد.
حاج فيروزآبادي زمان حمل كالا پس از قرارداد و به وجود آمدن مسير جديد ترانزيت به مقصد آذربايجان مانند مسير تركيه به گرجستان را از دلايل كاهش ترانزيت عنوان كرد.
مدير كل گمرك آستارا تصريح كرد: دليل ديگر كاهش ترانزيت بستگي به وضعيت اقتصادي كشور مقصد يعني جمهوري آذربايجان دارد كه به تدريج پاره‌اي از سرمايه‌گذاري‌ها در آن كشور از واردات كالا جلوگيري مي‌كند.
وي با اشاره به ترانزيت خارجي كالا خاطرنشان كرد: در مدت مذكور 112 هزار تن كالا به ارزش 580 ميليون دلار از طريق گمرك آستارا ترانزيت خارجي (خروجي) شده كه به لحاظ وزن 39 درصد و از نظر ارزش پنج درصد رشد داشته است.
حاج فيروزآبادي عمده كالاهاي ترانزيت خارجي خروجي را لوازم برقي، خودروي سواري، مبلمان، ماشين‌آلات، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، گچ و سيمان، ظروف شيشه‌اي، البسه، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي بيان كرد.
به گفته مدير كل گمرك آستارا اين ميزان كالا از قاره‌هاي مختلف به جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين ترانزيت شده است.
وي تردد مسافران خروجي در گمرك آستارا طي مدت مذكور را 107 هزار و 489 مسافر اعلام كرد و گفت: در اين مدت 112 هزار و 83 مسافر ورودي از طريق گمرك آستارا تردد كردند كه در زمينه خروج 95 درصد و ورود مسافر 87 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
حاج فيروزآبادي دليل رشد تردد مسافران را لغو رواديد براي اتباع جمهوري آذربايجان عنوان كرد.
مدير كل گمرك آستارا كنترل زمان ورود و خروج كاركنان و نظارت بر اجراي امور براي مبارزه با بيكاري پنهان و استفاده مفيد از زمان را موجب رضايتمندي ارباب رجوع و افزايش بهره‌وري در كار دانست.
وي بالا بردن سرعت انجام از طريق اجراي سيستمي امور و نظارت و پيگيري مستقيم مديريت را از اقدام‌هاي گمرك آستارا ذكر كرد.
حاج فيروزآبادي اجراي سيستم اتوماسيون اداري و استقرار سيستم X _RAY براي كنترل كالاهاي ترانزيتي را از برنامه‌هاي مهم در راستاي تقويت گمرك آستارا در سال جاري بيان كرد.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه ششم مرداد 1389 و ساعت 1:54 |

 گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، كيوان اسدپور عصر امروز در نشست اعضاي شوراي فرهنگ عمومي و ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر در سالن اجتماعات فرمانداري اين شهرستان افزود: دشمن با راه‌اندازي جنگ نرم جوانان و نوجوانان كشور را به عنوان سرمايه‌هاي ايران اسلامي نشانه گرفته است.
وي با بيان اينكه مسئولان و مردم بايد تهديد نرم دشمن را جدي بگيرند، اظهار داشت: بايد با استفاده از تمام توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود، انقلاب اسلامي را در برابر اين تهديد بيمه كرد.
اسدپور، تغيير فرهنگ و سقوط جامعه را از اهداف دشمن در جنگ نرم عنوان كرد و بيان داشت: دشمن سعي مي‌كند تا با كمك شبكه‌هاي ماهواره‌اي باورها و ارزش‌ها را در جوانان ايران اسلامي تغيير دهد.
وي با اشاره به اينكه امروزه جنگ نرم پيچيده‌تر از گذشته است، خاطرنشان كرد: به همين دليل بايد آگاهي و بصيرت در آحاد جامعه را افزايش داد.
فرماندار آستارا تضعيف ولايت فقيه و استحاله فرهنگي براي بي‌هويت كردن جامعه اسلامي را از محورهاي اصلي استكبار جهاني در تهديد نرم دشمن عنوان كرد و گفت: جنگ نرم پروژه‌اي است كه با تهاجم فرهنگي از سال‌ها قبل آغاز شده و با شبيخون فرهنگي شدت يافته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 و ساعت 22:35 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، علي غايبي عصر امروز در جمع مديران اين شهرستان از ورود و حضور زنان بدحجاب جمهوري آذربايجان در آستارا ابراز نگراني كرد.
وي افزود: حضور زنان بدحجاب اهل جمهوري آذربايجان در شهر مرزي آستارا به عنوان جرياني ناهنجار و نقض‌ كننده واضح صيانت حقوق شهروندي است كه بايد از ورود اين زنان به كشور جلوگيري شود.
غايبي با بيان اينكه برخي از زنان جمهوري آذربايجان تنها با پوشش يك دامن و بلوز آستين بلند از طريق مرز وارد كشورمان مي‌شوند، اظهار داشت: زنان بدحجاب اهل جمهوري آذربايجان با پوشش نامناسب غربي در نقاط مختلف شهر آستارا تردد مي‌كنند كه تاثير منفي دارد.
وي با اشاره به اينكه ورود زنان بدحجاب جمهوري آذربايجان شايسته مردم و پيشينه فرهنگي منطقه مرزنشين آستارا نيست، تصريح كرد: بايد از حضور بانوان بدحجاب جمهوري آذربايجان به آستارا جلوگيري شود.
رئيس دادگستري آستارا گفت: از هنگ مرزي و گمرك شهرستان مرزي آستارا انتظار مي‌رود كه در حين ورود زنان بدحجاب جمهوري آذربايجان به كشور در مبادي ورودي مرز، رعايت پوشش اسلامي، حجاب و موازين اسلامي را به اين افراد تذكر دهند.
وي تهيه و نصب يك بنر در محل ورود اتباع جمهوري آذربايجان به زبان آذري و با موضوع حجاب و عفاف را ضروري دانست و افزود: تردد زنان بدحجاب موجب ناراحتي مردم شهيدپرور شهر مرزنشين آستارا شده است.
غايبي با تاكيد بر مقابله با بدحجابي در سواحل شهرستان مرزي آستارا خاطرنشان كرد: نهادينه كردن فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه جزو ضروريات است.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 و ساعت 22:34 |

رئيس اداره شيلات شهرستان آستارا روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: اين تعداد ماهيان گرم آبي در مزرعه نمونه محمود ملک نيا و در مساحت دو هکتار رها سازي شد.
ماهيان گرم آبي شامل کپور، بيگ هد و آمور است.
فيروز توشه افزود: کشت توام برنج با ماهي در شاليزارها از موثرترين طرحهايي است که مي توان از طريق آن با آفات نباتات مبارزه کرد.
وي استفاده بهنيه و دومنظوره از شاليزارها، کاهش آلودگي محيط زيست در اثر کاهش مصرف سموم و کودهاي شيميايي، بالا بردن توان اقتصادي و ايجاد درآمد جانبي و اشتغال براي روستائيان را از مزاياي کشت توام برنج با ماهي ذکر کرد.
آستارا با 80 هزار نفر جمعيت در شمال گيلان و همجوار با جمهوري آذربايجان واقع است.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه بیست و هفتم خرداد 1389 و ساعت 1:57 |

 

سعيد علي‌الموسوي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار داشت: در حال حاضر 60 درصد اراضي صنعتي شهرك آستارا به متقاضيان واحدهاي توليدي و صنعتي معرفي شده كه جواز تاسيس آنها از طرف سازمان صنايع و معادن گيلان صادر شده است و متقاضيان بايد سريع‌تر نسبت به ساخت و ساز، تكميل و راه‌اندازي واحدهاي صنعتي خود اقدام كنند.


وي ادامه داد: تا كنون 27 قرارداد با سرمايه‌گذاران در اين شهرك صنعتي منعقد شده و يك واحد صنعتي نيز در زمينه توليد ورق‌هاي نسوز به بهره‌برداري رسيده است و بقيه سرمايه‌گذاران واحدهاي صنعتي نيز در صدد نصب ماشين‌آلات، احداث سوله و ديواركشي هستند.
به گفته علي‌الموسوي از 20 هكتار مساحت كل زمين شهرك صنعتي آستارا، 14 هكتار آن به بخش صنعت اختصاص داده شده است.
مدير شهرك صنعتي آستارا تصريح كرد: تمام امكانات مورد نياز براي ساخت و ساز واحدهاي توليدي و صنعتي در شهرك صنعتي آستارا ايجاد شده و متقاضياني كه در اين شهرك صنعتي زمين دريافت كرده‌اند، مي‌توانند از اين امكانات و بدون هيچ مشكلي ساخت و ساز واحدهاي صنعتي خود را آغاز كنند.
وي خاطرنشان كرد: مهم‌ترين اقدام در اين شهرك صنعتي زيرسازي كامل و آسفالت آن است كه اين اقدام مي‌تواند به رشد و جذب سرمايه‌گذاري در اين منطقه صنعتي كمك كند.
علي‌الموسوي جدول‌گذاري و هدايت آب‌هاي سطحي، اجراي زيباسازي و فضاي سبز، توسعه شبكه توزيع برق شهرك و اجراي زيرسازي و آسفالت تمام خيابان‌هاي شهرك را از مهم‌ترين اقدام‌هاي اين شهرك صنعتي عنوان كرد و افزود: تعريض و بهسازي راه دسترسي موجود به طرف شهرك صنعتي آستارا و تعيين مسير پيشنهادي جديد در اولويت برنامه‌هاي عمراني شهرستان قرار دارد كه جزو پروژه‌هاي شهرستاني است.
مدير شهرك صنعتي آستارا اظهار داشت: تامين راه دسترسي جديد با مساعدت و همكاري راه و ترابري و اداره راه روستايي انجام مي‌شود كه نماينده و فرماندار شهرستان تاكيد ويژه‌اي بر آن دارند.
به گفته وي امسال اعتبار شهرك صنعتي آستارا 301 ميليون تومان است.
علي‌الموسوي به عدم راه‌اندازي واحدهاي واگذار شده در شهرك صنعتي آستارا اشاره كرد و گفت: واحدهاي صنعتي حق واگذاري عرصه صنعتي خود را به غير ندارند و اگر مطابق برنامه زمانبندي ارائه شده نسبت به انجام فعاليت اجرايي خود در اراضي صنعتي اقدام نكنند، شركت شهرك‌هاي صنعتي گيلان نسبت به فسخ قرارداد زمين‌هاي راكد مطابق ضوابط قانوني اقدام مي‌كند و اراضي صنعتي به متقاضيان واجد شرايط ديگري واگذار مي‌شود.
مدير شهرك صنعتي آستارا از برنامه‌ريزي و فراهم كردن مقدمات لازم براي ايجاد شهرك صنعتي مرزي در اين شهرستان خبر داد و تصريح كرد: آستارا يكي از اولويت‌ها براي راه‌اندازي شهرك صنعتي مرزي در منطقه هم‌مرز با كشور جمهوري آذربايجان محسوب مي‌شود و در حال حاضر برنامه‌ريزي براي اين اقدام در دستور كار مسئولان ذي‌ربط قرار دارد.
وي خاطرنشان كرد: موافقت اصولي از اداره كل منابع طبيعي و محيط زيست گيلان براي ارزيابي، نقشه‌برداري و تفكيك صادر شده است.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در جمعه بیست و یکم خرداد 1389 و ساعت 22:41 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، اصناف و نهادهاي مختلف اين شهرستان مرزنشين با نصب پرده‌هاي مختلف عزاداري، ارادت و احترام خود را به پير جماران نشان داده‌اند.
20 نفر از اهلي آستارا چند روز گذشته در يك گروه به طرف مرقد مطهر امام خميني (ره) حركت كردند و در 13 خرداد نيز 350 نفر از عاشقان امام با كاروان سواره رهسپار مي‌شوند.
مراسم اصلي بزرگداشت ارتحال امام (ره) 14 خرداد پس از عزاداري مردم آستارا در خيابان‌هاي اصلي شهر به مسجد جامع اين شهر مرزي منتهي مي‌شود ضمن اينكه در شهر لوندويل نيز مساجد و روستاهاي آستارا نيز مراسم مشابهي برگزار مي‌كنند.
امام جمعه آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به نقش رهبر فقيد انقلاب در به پيروزي رساندن انقلاب اسلامي اظهار داشت: در تمام جهان نام ايران با امام خميني (ره) همراه است و همه بر نقش انكارناپذير ايشان در پيروزي حق بر باطل در دوران ستم‌شاهي اذعان دارند.
حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اكبر اكرمي با تاكيد بر با شكوه برگزار شدن مراسم گراميداشت ارتحال امام خميني (ره) خاطرنشان كرد: پاسداشت اين روز وظيفه عمومي است و مسئولان بايد بستر لازم براي برپايي بزرگداشت با شكوه اين روز تاريخي را فراهم كنند و مردم ولايتمدار ايران اسلامي نيز با حضور پر شور خود در اين مراسم عشق و علاقه خود را به بنيان‌گذار كبير انقلاب به دشمنان نظام نشان دهند.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه سیزدهم خرداد 1389 و ساعت 2:16 |

فرشاد فاضلي مقدم مسوول کانون فيلم و عکس جوان اداره فرهنگ ارشاد اسلامي شهرستان آستارا روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: اين فيلم 90 دقيقه اي با موضوع
تخريب محيط زيست در بخش اصلي مسابقه جشنواره بين المللي قطر راه يافته است.
به گزارش ايرنا، بابک مجيدي کارگردان فيلم نويز از اعضاي اصلي کانون فيلم و عکس جوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آستارا است .شهرستان مرزي آستارا با 80 هزار نفر جمعيت در شمال گيلان و همجوار با جمهوري آذربايجان ( آران ) قرار دارد . و اهالی آن تالش می باشند .

 

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در چهارشنبه پنجم خرداد 1389 و ساعت 17:55 |

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، محسن شكري يكشنبه شب در مراسم جشن 65 سالگي پيروزي روسيه در جنگ جهاني دوم از افزايش سهميه حجاج روسيه خبر داد.
وي افزود: امسال عربستان سهميه حجاج روسيه را 5 هزار نفر اضافه كرده و با اين رقم اعزام حجاج اين كشور از مرز آستارا به 20 هزار نفر مي‌رسد.
شكري با اشاره به موضوع رواديد خروج از ايران اظهار داشت: مسئله رواديد خروج از ايران سال آينده برطرف مي‌شود و در سال جاري تغييراتي صورت مي‌گيرد.


وي به كاهش توقف حجاج در مرز آستارا اشاره كرد و گفت: امسال توقف حجاج از يك هفته به 12 ساعت در مرز آستارا كاهش مي‌يابد.
مديركل اتباع خارجي استانداري گيلان نيز در اين مراسم برنامه‌ريزي در امر تسهيل ورود حجاج خارجي را مهم دانست.
حميدرضا محبي با اشاره به اقدام‌هاي انجام شده در مرز آستارا بيان داشت: براي حجاج روسيه مساجد از طرف اوقاف استان در نظر گرفته شده و بروشوري به زبان روسي تهيه شده است.
وي ايجاد توقفگاه در پايانه گمرك آستارا را از اقدام‌هاي ديگر در راستاي تسهيل ورود حجاج عنوان كرد.
محبي با بيان اينكه سال گذشته 15 هزار حجاج روسي وارد مرز آستارا شده بودند، افزود: امسال 12 هزار و 601 نفر حجاج از طريق مرز آستارا وارد كشور شدند كه بيشترين حجاج از داغستان بود.
فرماندار آستارا نيز در اين مراسم لغو رواديد را از دلايل افزايش ورود مسافر و حجاج به مرز آستارا عنوان كرد.
كيوان اسدپور خاطرنشان كرد: با لغو رواديد تردد حجاج در مرز آستارا روزانه بيش از 2 هزار نفر است.
وي ساماندهي گمرك آستارا را از برنامه‌هاي فرمانداري اين شهرستان در سال جاري عنوان كرد

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در دوشنبه بیستم اردیبهشت 1389 و ساعت 15:5 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، سعيد حاج فيروزآبادي پيش از ظهر امروز در جلسه گمرك اين شهرستان با اشاره به افزايش تردد مسافران از گمرك آستارا اظهار داشت: در مدت مذكور 58 هزار و 629 مسافر خارجي از گمرك آستارا تردد كردند كه 30 هزار و 358 نفر از آنان به كشور وارد و 28 هزار و 271 نفر از كشور خارج شدند، وي آمار تردد مسافران در مدت مشابه سال گذشته را 14 هزار و 647 نفر مسافر خارجي اعلام كرد.
وي در ادامه با اشاره به كاهش 14 درصدي تردد مسافران ايراني به خارج از كشور افزود: در فروردين ماه سال‌جاري 15 هزار و 702 مسافر ايراني از مرز مشترك ايران و آذربايجان تردد كردند كه 6 هزار و 959 نفر آنان از ايران خارج و 8 هزار و 743 نفر نيز به كشور وارد شدند.
مدير كل گمرك آستارا دليل اين امر را لغو يك طرفه رواديد براي اتباع آذربايجان از جانب دولت ايران عنوان كرد و اظهار داشت: با توجه به اينكه گمرك از جمله اداره‌هاي دولتي است كه در بدو ورود گردشگران با آن روبه‌رو
مي‌شوند، بنابراين نحوه رفتار ماموران گمرك در مبادي ورودي و خروجي كشور نقش تعيين‌كننده‌اي در تصوير ذهني مسافران از فرهنگ عمومي و اداري رايج در كشور دارد.
‌فيروزآبادي از ايجاد كانال‌هاي سبز و قرمز براي تسهيل در خروج مسافران از گمرك آستارا خبر داد و گفت: اداره كل گمرك آستارا در راستاي اهداف ياد شده و همچنين جذب گردشگران خارجي، اقدام به ايجاد كانال‌هاي سبز و قرمز براي تسهيل خروج مسافران از گمرك، ارتقاي سطح رضايت مسافران از طريق ارائه خدمات گمركي مورد نياز به صورت شبانه‌روزي، كاهش تعداد مراجع دخيل در امور مسافران ورودي و خروجي و تفويض اختيارات نظارتي آنها به گمرك به منظور ايجاد تسهيلات لازم در امور گمركي و جذب جهانگرد كرده است.
مديركل گمرك آستارا درباره صادرات چمداني از گمرك آستارا خاطرنشان كرد: در فروردين ماه امسال اين اداره كل يك هزار و 519 تن كالا به ارزش يك ميليون و 838 هزار و 988 دلار صادر كرده كه اين رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش 23 درصد و به لحاظ وزن هفت درصد كاهش داشته است.
فيروزآبادي دليل اين امر را كاهش 14 درصدي تعداد مسافران خروجي از كشور عنوان كرد و افزود: در اين مدت 40هزار و 791 تن كالاي غيرنفتي با ارزش 9 ميليون و 709 هزار و 489 دلار از اداره كل گمرك آستارا صادر شده كه اين رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 15 درصد و به لحاظ ارزش 28 درصد كاهش داشته است.

 

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389 و ساعت 10:33 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، فرهاد دلق‌پوش پيش از ظهر امروز در نشست مشترك با رئيس سازمان صنايع و معادن و مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي گيلان توانمندي‌هاي صادراتي، تجارت خارجي، ترانزيت و گردشگري اين شهرستان را عنوان كرد.
وي اظهار داشت: جاذبه‌هاي صادراتي و ترانزيتي موجود در منطقه مرزي آستارا يك نقط منحصر به‌فرد در توسعه اقتصادي همه جانبه را در شمال كشور به وجود آورده است و بايد در اين باره يك واحد جامع و كاربردي هدايت سرمايه‌گذاري را ترسيم و عملياتي كرد.
دلق‌پوش با بيان اينكه شهرستان آستارا از نظر توسعه صنعتي و برخورداري از كارخانه‌هاي توليدي و بسته‌بندي در پايين‌ترين سطح قرار دارد، افزود: اين معضل بايد توسط مسئولان استاني و كشوري بررسي و برطرف شود.
نماينده مردم آستارا در مجلس عدم وجود واحدهاي صنايع بسته‌بندي و تبديلي را يكي از بزرگ‌ترين عقب‌ماندگي‌هاي اقتصادي آستارا دانست و تصريح كرد: با ايجاد اين بخش بسياري از كالاها و مواد اوليه حوزه شمال غرب كشور كه به صورت خام به كشورهاي ديگر صادر مي‌شود ارزش افزوده بسياري مي‌يابد و از مرز آستارا به كشورهاي همسايه صادر مي‌شود.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از ظرفيت‌هاي شهرستان مرزي آستارا به عنوان محركي براي توسعه و تقويت تمام زير پايه اقتصاد كشور استفاده شود، خاطرنشان كرد: آستارا مي‌تواند به عنوان شهرستان معين در همكاري‌هاي دو جانبه منطقه‌اي و بين‌المللي در حوزه اقتصادي با كشورهاي حوزه قفقاز نقش‌آفريني كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در دوشنبه ششم اردیبهشت 1389 و ساعت 20:38 |

 گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، محمد دوستار در مراسم توديع و معارفه سرپرست دانشگاه پيام‌نور واحد آستارا خواستار كمك و مساعدت مسئولان و خيران شهرستان در اجراي پروژه دانشگاه پيام‌نور آستارا شد.
وي اظهار داشت: همدلي و همكاري مسئولان آستارا زمينه توسعه و پيشرفت را در اين شهرستان به وجود مي‌آورد و با تكميل و راه‌اندازي دانشگاه پيام‌نور واحد آستارا در ماه‌هاي آينده قصد داريم مقدمات بين‌المللي شدن اين واحد آستارا را فراهم كنيم.
دوستار ساخت و احداث مجموعه فرهنگي و سالن چندمنظوره ورزشي براي دانشگاه پيام‌نور واحد آستارا را از ديگر اقدام‌هاي اين دانشگاه عنوان كرد.
فرماندار آستارا نيز در اين مراسم رويكرد دولت به دانشگاه‌ها را توسعه و پيشرفت مراكز آموزشي و دانشگاه‌ها بيان كرد.
كيوان اسدپور افزود: در اين راستا همه بايد كمك كنيم تا زمينه لازم براي گسترش تحصيلات تكميلي مردم فراهم شود.
فرهاد دلق‌پوش نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت: اميدواريم با تكميل ساخت دانشگاه پيام‌نور آستارا دانشجويان بتوانند هر چه سريع تر از اين امكانات استفاده كنند.
دانشگاه پيام‌نور واحد آستارا در سال 1377 تاسيس شده و در حال حاضر 2 هزار دانشجو دارد كه در هشت رشته تحصيلي اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.
در اين مراسم جمعي از مسئولان، اعضاي هيئت علمي دانشگاه و دانشجويان حضور داشتند كه در پايان محمد حسيني‌نژاد به عنوان رئيس جديد دانشگاه پيام‌نور واحد آستارا معرفي و از تلاش‌هاي علي رسول‌زاده سرپرست سابق دانشگاه قدرداني شد.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در یکشنبه بیست و دوم فروردین 1389 و ساعت 20:24 |

كيوان اسدپور امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آستارا اين شهرستان را در ايام نوروز ميزبان خيل عظيم گردشگران و مسافران ناميد و افزود: آستارا با مديريت مناسب و امكانات خوب در تعطيلات نوروزي شاهد حضور بيشترين ميهمانان داخلي و خارجي در گيلان بود.
وي با بيان اينكه شدت ورود گردشگران در روزهاي سوم و هشتم فروردين به اوج خود رسيده بود، اظهار داشت: بيشترين مسافران آستارا از استان‌هاي آذربايجان شرقي، غربي، اردبيل، تهران، مازندران و خراسان رضوي به ثبت رسيده است.
اسدپور ادامه داد: علاوه بر ورود ميهمانان داخلي گردشگراني نيز از كشورهاي همسايه به ويژه جمهوري آذربايجان از مرز زميني آستارا وارد اين شهرستان شدند كه هدف آنها سفر به مشهد مقدس بود.
وي اظهار داشت: امسال مرز آستارا با عزيمت دارندگان گذرنامه بين‌المللي جمهوري آذربايجان كه تعطيلات عيد نوروز را در اين كشور همسايه بسر مي‌بردند، فشار كاري بي‌سابقه‌اي را تحمل كرد كه با مديريت مناسب امور در حوزه‌هاي پايانه‌ مسافري، گمرك، مرزباني و نيروي انتظامي بهترين خدمت رساني به مسافران ورودي و خروجي ارائه شد.
فرماندار آستارا با اشاره به وجود جاذبه‌هاي ساحلي، كوهستاني و اقتصادي آستارا خاطرنشان كرد: اين شهرستان مهم‌ترين مركز گردشگري شمال كشور محسوب مي‌شود.
وي افزود: در روزهاي اوج ورود گردشگران خيابان‌هاي اصلي آستارا شاهد ترافيك بسيار سنگين بود و گروه‌هاي متعدد پليس راهور طرح‌هاي ويژه مهار موج ورود خودروها را بر عهده داشتند.
اسدپور با بيان اينكه بيشترين تمركز خودروها در حوزه بازارچه‌هاي ساحلي آستارا بود، اظهار داشت: بازارچه ساحلي به عنوان بارانداز اصلي و محل فروش كالاهاي وارداتي همراه مسافر طي ايام نوروز با ازدحام گردشگران مواجه بود.
وي اضافه كرد: ورود گردشگران سبب پر شدن ظرفيت تمام مراكز اقامتي دولتي و غيردولتي شهرآستارا و حتي منازل استيجاري و شخصي شده بود و در پارك‌ها نيز مسافران به واسطه امنيت اين شهر مرزي اقدام به چادر زدن كرده بودند.
اسدپور فعاليت دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان در ايام نوروز را مثبت خواند و افزود: همكاري هلال احمر، نيروي انتظامي، گمرك، مرزباني، شهرداري و حوزه بهداشت و درمان در خدمت‌رساني به مسافران نوروزي قابل توجه بود.
آستارا در شمال گيلان و مجاورت كشور جمهوري آذربايجان قرار دارد و از شهرستان‌هاي گردشگري كشور است.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در شنبه چهاردهم فروردین 1389 و ساعت 19:36 |

بيژن خالق‌وردي‌پور امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آستارا حجم مسافران در اين شهرستان را از دلايل افزايش ساعت كار نانوايي‌ها عنوان كرد.
وي افزود: براي تامين يكي از اصلي‌ترين مايحتاج مسافران ورودي به آستارا ساعت فعاليت بيش از 30 نانوايي در اين شهرستان تا 15 فروردين جاري تا ساعت 21 شب افزايش يافته است.
خالق‌وردي‌پور همچنين افزايش سهميه آرد نانوايان همراه با نصب پرده متحدالشكل در مقابل واحدهاي نانوايي را در راستاي رفاه حال شهروندان و مسافران در ايام نوروز برشمرد.
وي اظهار داشت: با توجه به افزايش 20 درصدي سهميه آرد نوروزي نسبت به سال گذشته، چهار تن آرد اضافي نيز در اختيار 30 نانوايي مذكور آستارا قرار گرفته است.
رئيس اداره بازرگاني آستارا بازديد از نانوايي‌هاي شهرستان را از ديگر اقدام‌هاي اين نهاد عنوان كرد و بيان داشت: با توجه به ميهمانپذير بودن اين شهرستان بازديدهايي از نانوايي‌ها به صورت متناوب انجام مي‌گيرد.
وي ادامه داد: شهروندان و مسافران مي‌توانند گزارش‌ها و شكايت‌هاي خود از نانوايي‌ها را با شماره 124 سامانه ارتباطي بازرگاني ايران و شماره 5265020 ـ 0182 اداره بازرگاني و نمايندگي آستارا اعلام كنند.
خالق‌وردي‌پور اعمال جريمه درباره رستوران‌داران متخلف آستارا را نيز از ديگر اقدام‌ها ذكر كرد و گفت: با توجه به ايام نوروز و افزايش مسافرت‌هاي بين شهري، اداره بازرگاني اين شهرستان با همكاري سازمان‌هاي ذي‌ربط اقدام به گشت مشترك در آستارا كرده است.
رئيس اداره بازرگاني آستارا اضافه كرد: از بازرسي‌هاي به عمل آمده كه در راستاي برخورد با متخلفان اقتصادي و افزايش سطح نظارت از واحد صنفي صورت گرفته، تعداد سه رستوران متخلف شناسايي شده است.
خالق‌وردي‌پور پرونده اين تعداد رستوران‌هاي متخلف را به ارزش 25 ميليون و 530 هزار ريال اعلام كرد و ابراز داشت: اين پرونده براي رسيدگي و صدور حكم به اداره تعزيرات حكومتي ارسال شده است.
وي افزايش ذخيره‌سازي ميوه و مركبات، گوشت قرمز و مرغ منجمد را از برنامه‌ريزي‌هاي بازرگاني آستارا عنوان كرد.
رئيس اداره بازرگاني آستارا مسافران ساحلي اين شهرستان را بسيار قابل توجه و با افزايش خواند و عنوان داشت: به اين دليل براي رفاه و دسترسي آسان‌تر شهروندان و مسافران نوروزي به كالاهاي اساسي نمايشگاه عرضه مستقيم كالا برگزار شده است.
شهرستان مرزي آستارا با وسعتي حدود 334 كيلومترمربع در شمال غربي گيلان واقع شده كه از شمال به جمهوري آذربايجان، از جنوب به تالش، از غرب به استان اردبيل و از شرق به درياي خزر محدود مي‌شود

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در سه شنبه دهم فروردین 1389 و ساعت 22:4 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، كيوان اسدپور پيش از ظهر امروز در جريان بازديد اعضاي شوراي تامين اين شهرستان از مراكز خدماتي و اداري اظهار داشت: براي جلب رضايت مسافران نوروزي بايد تلاش كرد.
وي با بيان اينكه از 28 اسفند ماه سال گذشته تاكنون شهرستان مرزي بندر آستارا شاهد ورود حجم بالاي مسافران نوروزي از نقاط مختلف كشور است، افزود: طبق آخرين آمار بيش از 200 هزار گردشگر نوروزي وارد آستارا شدند و از نقاط ديدني اين شهرستان ديدن كردند.
اسدپور آمار مسافران خارجي ورودي به آستارا از نخستين روز فروردين امسال را بيش از 6 هزار نفر اعلام كرد و گفت: بيشتر مسافران خارجي ورودي به آستارا از اتباع جمهوري آذربايجان هستند.
فرماندار آستارا خاطرنشان كرد: براي رفاه حال مسافران نوروزي نقاطي از شهر براي اسكان مسافران در نظر گرفته شده و تعداد 10 هزار بروشور كه حاوي اطلاعات گردشگري شهرستان و خدمات عمومي است بين مسافران توزيع شد.
وي با اشاره به اينكه شهر آستارا با آمادگي كامل دستگاه‌هاي اجرايي در حال خدمات‌رساني به مسافران نوروزي است، تصريح كرد: تمام امكانات رفاهي مورد نياز در اين شهرستان فراهم است.
اسدپور ابراز داشت: با توجه به حجم بالاي مسافران ورودي براي پيشگيري از ترافيك سنگين شهري با هماهنگي راهنمايي و رانندگي اقدام به اجراي طرح پاركبان در نقاط مختلف شهر كرديم.
فرماندار آستارا اين شهرستان را منحصر به‌فرد دانست و عنوان داشت: آستارا در مسير كريدور شمال ـ جنوب و غرب واقع شده و با كشورهاي آسياي ميانه مرز آبي و خاكي دارد.
وي ادامه داد: آستارا داراي ظرفيت بالا است و برخي از مسئولان مناطق شمال غرب كشور خواهان ايجاد بزرگ‌راه براي دسترسي به اين شهرستان و حضور در شبكه مواصلاتي درياي خزر هستند.
اسدپور مسير آستارا به گردنه حيران را از زيباترين مسيرهاي گردشگري كشور عنوان كرد و ادامه داد: با توجه به جاذبه‌هاي طبيعي و كوهستاني ارزشمند در اين مسير مي‌توان بهترين شرايط آب و هوايي كشور را تجربه كرد.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در شنبه هفتم فروردین 1389 و ساعت 15:3 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، مهدي شهيدي پيش از ظهر امروز در جريان بازديد از رودخانه مرزي اين شهرستان اظهار داشت: طبق توافق‌هاي به عمل آمده بين مسئولان مرزباني ايران و جمهوري آذربايجان صيادان دو كشور در اين منطقه مرزنشين مي‌توانند با ارائه مجوز صيادي ويژه رودخانه مرزي آستاراچاي براي صيد ماهيان استخواني به صورت مشترك در روزها و ساعت‌هاي مشخص به مدت دو ماه از اين رودخانه مرزي بهره‌برداري كنند.
وي با بيان اينكه تعداد صدور كارت‌هاي ويژه صيادي در رودخانه مرزي آستاراچاي نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش يافته است، افزود: تنها دارندگان كارت‌هاي ويژه صيادي اين رودخانه مجاز به صيد در آن هستند و حق واگذاري كارت صيادي به فرد ديگري را ندارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 و ساعت 23:29 |

به گزارش خبرگزاري فارس از تالش، علي تقي‌پور صبح امروز در حاشيه سركشي از گشت‌هاي طرح نوروزي اين پاسگاه در محور جوكندان تالش به خبرنگار فارس اظهار داشت: اجراي طرح نوروزي و تلاش پليس براي رفاه و آسايش مردم است.
وي با اشاره به عوامل تصادفات رانندگي در جاده‌هاي تالش افزود: سرعت و سبقت غير مجاز، انحراف به چپ، توجه نكردن به جلو و خواب‌آلودگي در بروز حوادث رانندگي نقش بسزايي دارد.
تقي‌پور گفت: امسال به صورت ويژه گروه‌هاي پليس راه تشكيل شده است و اجازه نمي‌دهيم تعداد محدودي از رانندگان با حركات مخاطره‌آميز امنيت مسافران را به خطر بيندازند و بدون اغماض با اين گروه از رانندگان برخورد مي‌شود.
فرمانده پليس راه تالش با تأكيد بر لزوم استراحت كافي قبل از آغاز رانندگي‌هاي طولاني خاطرنشان كرد: رانندگان بايد با توجه به تابلوهاي هشداري از هر عامل كاهنده و توجه به جلو از جمله صحبت با تلفن همراه در هنگام رانندگي پرهيز كنند.

وي اظهار داشت: به رانندگان توصيه مي‌كنيم مقررات راهنمايي و رانندگي را مورد توجه قرار دهند و از رانندگي پرخطر بپرهيزند.
تقي‌پور به همراه داشتن وسايل و تجهيزات ايمني، سوخت لازم و همكاري با ماموران پليس راه را از ديگر توصيه‌هاي پليس راه به رانندگان برشمرد.
وي با بيان اينكه محورهاي مواصلاتي تالش گنجايش حجم سفرهاي سنگين را ندارد افزود: در چنين شرايطي كه مسافران زيادي به شهرستان‌هاي تالش، رضوانشهر، آستارا، ماسال و صومعه‌سرا سفر كرده‌اند حركت با كندي انجام مي‌شود.
فرمانده پليس راه تالش به رانندگان در هنگام برگشت از سفرهاي نوروزي اظهار داشت: با توجه به ترافيك سنگين در زمان برگشت، رانندگان در صورت مواجه شدن با كندي حركت از انحراف به چپ و تجاوز به حقوق ديگر هموطنان جدا خودداري كنند كه توجه به حقوق ديگر هموطنان در جاده‌ها موجب تسهيل در عبور و مرور مي‌شود.
وي گفت: با توجه به شرايط جوي حاكم بر راه‌هاي مواصلاتي تالش و بارش برف و باران تمام رانندگان بايد مجهز به زنجير چرخ باشند و به همراه داشتن زنجير چرخ الزامي است.
تقي‌پور خاطرنشان كرد: رانندگان قبل از سفر وسيله نقليه خود را كنترل كرده و نقص‌هاي احتمالي خودرو از جمله سيستم روشنايي، گرمايي به ويژه برف پاك‌كن را كنترل كنند.
به گفته وي شهر اسالم، پل پونل و پل جوكندان از جمله مناطقي است كه در 24 ساعت گذشته داراي بار ترافيكي نيمه سنگيني بود.
تقي‌پور با اشاره به افزايش ورود مسافران نوروزي در تالش اظهار داشت: با توجه به افتتاح آزادراه قزوين ـ رشت در ورودي استان مسافران نوروزي كه به تالش و شهرستان‌هاي اطراف سفر كرده‌اند افزايش چشمگيري داشته است.
وي درباره وضعيت نامناسب جوي در محور اسالم به خلخال افزود: تمام رانندگاني كه از شهر اسالم قصد سفر به خلخال را دارند بايد مجهز به زنجير چرخ باشند.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 و ساعت 23:28 |

علي كوهي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آستارا اين شهرستان را داراي مراكز گردشگري، فرهنگي و بازارهاي خريد متعدد دانست و اظهار داشت: اين مراكز در جذب گردشگران داخلي و خارجي بسيار موثر است.
وي با بيان اينكه جمعيت آستارا در طول تعطيلات نوروزي به طور قابل توجهي افزايش يافته است، تصريح كرد: صنعت گردشگري بايد در آستارا توسعه يابد.
كوهي بيان داشت: اين شهر مرزي توانمندي‌هاي بسياري در امر سرمايه‌گذاري صنعت گردشگري دارد و مي‌تواند به رفع مشكلات اقتصادي و بيكاري شهر آستارا كمك كند.
وي با اشاره به ازدحام جمعيت در بازارهاي ساحلي شهر آستارا گفت: بازارهاي خريد و تجارت مرزي آستارا اين روزها پذيراي بسياري از ميهمانان نوروزي است.
شهردار آستارا خاطرنشان كرد: براي ايام نوروز نقاط مختلفي را در شهر با امكانات رفاهي و تجهيزات لازم نظير نمازخانه و سرويس‌هاي بهداشتي براي رفاه حال مسافران آماده كرديم تا روزهاي خوبي را در اين منطقه مرزي داشته باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 و ساعت 23:26 |

به گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، كيوان اسدپور صبح امروز در جريان بازديد از پايانه مرزي مسافري اين شهرستان اظهار داشت: با توجه به لغو يك طرفه رواديد براي شهروندان جمهوري آذربايجان از طرف ايران تعداد شهرونداني كه از كشور آذربايجان به جمهوري اسلامي ايران مسافرات مي‌كنند چند برابر افزايش يافته و در تعطيلات نوروزي به اوج خود رسيده است.
وي با اشاره به سفر اتباع ايراني از طريق مرز زميني آستارا به جمهوري آذربايجان افزود: امسال مرز آستارا با افزايش تردد دارندگان گذرنامه‌هاي بين‌المللي و گذرنامه‌هاي محلي ويژه مرزنشينان آستارا در ايام نوروز كه قصد سپري كردن تعطيلات عيد در اين كشور را دارند همراه است.
اسدپور تصريح كرد: با توجه به افزايش تردد فشار كاري بي‌سابقه‌اي كه در مرز آستارا وجود دارد با مديريت مناسب در امور مرزي و گمركي بهترين خدمات‌رساني به مسافران داخلي و خارجي ارائه مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در پنجشنبه پنجم فروردین 1389 و ساعت 23:26 |

 

 گزارش خبرگزاري فارس از آستارا، اين شهرستان مرزنشين كه در ساحل غربي درياي خزر و در شمالي‌ترين نقطه گيلان واقع شده با داشتن آميزه‌اي از جذابيت‌هاي گردشگري كوهستاني، تجاري، مرزي، ساحلي و زيست‌محيطي از دو دهه پيش به قطب بزرگ گردشگري ـ مرزي كشور تبديل شده است.


آستارا كه مهم‌ترين مسير خروجي ترانزيتي و فعال‌ترين مرز زميني صادراتي كشور محسوب مي‌شود با داشتن مرزي فعال و گمرك بين‌المللي داراي مرز خاكي و آبي با جمهوري آذربايجان بوده و اين امر سبب رونق در مبالات مرزي، تجاري و گردشگري بين‌المللي شده است.

اين شهرستان يكي از سرسبزترين نقاط جنگلي خزري ايران است كه پوشش جنگل‌هاي پهن برگ آن امكان جلب صدها گروه كوهنوردي طبيعت‌دوست را فراهم مي‌كند.


آستارا به دليل داشتن سواحل زيبا در كناره درياي خزر و كوهستان بسيار زيباي گردنه حيران كه در جاده آستارا به اردبيل قرار دارد از آوازه بسياري در ميان طبيت‌دوستان برخوردار بوده و كوهستان‌هاي اين شهرستان مرزي نيز در طول سال پذيراي گروه‌هاي مختلف كوهنوردي كشور است.
آبشار لوندويل و آب گرم‌هاي علي‌داشي و كوته‌كومه از جمله مناطق بي‌همتايي هستند كه در اعماق جنگل‌هاي اين شهرستان قرار دارند و در تمام فصل‌هاي سال زيبايي‌هاي اين مناطق پذيراي مسافران از اقصي نقاط كشور است.
تالاب استيل عباس‌آباد آستارا كه به عنوان تالاب بين‌المللي و طبيعي كشور مطرح بوده با وجود درختان شناور توسكا و قرار گرفتن آن در حاشيه كوهستان و جاده يكي از زيباترين مناظر طبيعي آستارا و گيلان را رقم زده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در جمعه بیست و هشتم اسفند 1388 و ساعت 23:35 |

طي يازده ماه اول سالجاري 371 هزار تن كالا به ارزش 252 ميليون دلار از طريق گمرك آستارا به خارج از كشور صادر شده است كه اين ميزان صادرات غيرنفتي نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 16 درصد و از حيث ارزش 21 درصد كاهش نشان ميدهد.
مديركل گمرك آستارا با اعلام اين خبر افزود: طي مدت ياد شده 15 هزار تن كالا به ارزش 25 ميليون دلار در قالب صادرات چمداني از طريق گمرك آستارا به خارج از كشور صادر شده است. به گفته فيروزآبادي، طي مدت مذكور 295 هزار تن كالا به ارزش 92 ميليون دلار از مبادي گمرك آستارا وارد كشور شده و اين ميزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حيث وزن 30 درصد رشد و از لحاظ ارزش 18 درصد كاهش داشته است. عمده كالاهاي وارداتي شامل مواد شيميايي، چوب، آهن آلات، ماشين آلات و لوازم برقي بوده كه از كشورهاي روسيه، گرجستان و آذربايجان وارد كشور شده است

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در جمعه بیست و هشتم اسفند 1388 و ساعت 1:16 |

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، علي نعمتي پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعيت مخابراتي استان در ايام نوروز افزود: گيلان به لحاظ كيفيت شبكه تلفن همراه جزو استان‌هاي برتر به شمار مي‌رود.
وي اظهار داشت: در نوروز سال 88 كيفيت سرويس‌دهي تلفن همراه در سطح استان از وضعيت قابل قبولي برخوردار بوده و به طور متوسط 250 تا 350 هزار تلفن همراه ميهمانان از شبكه ارتباطات سيار گيلان استفاده كردند.
نعمتي با اشاره به افزايش 15 درصدي ظرفيت شبكه مخابراتي استان در سال جاري خاطرنشان كرد: پيش‌بيني مي‌شود در نوروز سال 89 سرويس‌دهي بسيار مناسب‌تري نسبت به سال گذشته از لحاظ كمي و كيفي داشته باشيم.
وي ادامه داد: اميدواريم با كمترين مشكل تراكم ترافيكي ايام نوروز 89 را پشت سر بگذاريم.
مديرعامل شركت مخابرات گيلان درباره وضعيت برخورداري گيلان از سايت BTS اظهار داشت: گيلان از پنج مركز سوئيچينگ با ظرفيت يك ميليون و 800 هزار شماره و بالغ بر 630 سايت BTS در شبكه راديويي برخوردار است.
نعمتي افزود: تمام جاده‌اي اصلي و بيش از 90 درصد مناطق روستايي و جاده‌هاي فرعي استان زير پوشش شبكه همراه اول قرار دارند.
وي تصريح كرد: مخابرات گيلان آماده پذيرش روزانه بيش از 500 هزار تلفن همراه مسافران و ميهمانان نوروزي است.
رئيس هيئت مديره شركت مخابرات گيلان از مهمانان نوروزي خواست تا هنگام اقامت در شهرهاي مرزي آستارا و عبور از گردنه حيران وضعيت انتخاب شبكه تلفن همراه خود را از حالت اتوماتيك خارج كرده و در حالت دستي قرار دهند.
نعمتي گفت: با توجه به اينكه آستارا با كشور آذربايجان هم مرز بوده و ارتباط رومينگ نيز بين دو كشور برقرار است، بنابراين براي جلوگيري از هزينه‌هاي ناخواسته رومينگ به هنگام استفاده از تلفن همراه وضعيت دستي را انتخاب كنند.

+ نوشته شده توسط هوتن دولتی در جمعه بیست و هشتم اسفند 1388 و ساعت 1:3 |